Laminátové podlahy, takzvané „plovoučky“ se pokládají vždy plovoucím způsobem – tedy bez lepení. Volně leží na podložce a jednotlivé díly jsou do sebe zacvaknuté pomocí zámkového spoje.
* Některé laminátové podlahy se již dělají se zvýšenou odolností proti vlhkosti nebo dokonce proti polití. Více na stránce věnované odolnosti laminátek proti vlhkosti
** Dilatační mezery jsou mezery mezi plovoucí podlahou a pevnou překážkou (např. stěna, zárubeň, jiná podlahová krytina). Pro zakrytí těchto dilatačních mezer se používají podlahové lišty.
Více o laminátových podlahách Nabídka laminátů
Jsou to podlahové dílce z vinylu, které se pokládají plovoucím způsobem, tedy bez lepení. Volně leží na podložce a jednotlivé díly jsou do sebe zapojené pomocí zámkového spoje. Dnes již v této kategorii dominují tzv. rigidní SPC podlahy. SPC znamená stone-plastic composite. Materiálem pro výrobu je směs syntenické (umělé) hmoty – vinylu – a přírodního minerálního materiálu (drcený a namletý kámen například vápenec, mramor a jiné). Oproti starým běžným vinylům je tento materiál tvrdší a méně pružný (rigidní), nerozpíná a nesmršťuje se vlivem měnící se teploty. Tím že SPC obsahuje méně syntetické hmoty, je SPC podlaha považována za ekologičtější a má nižší emise do místnosti, ve které je položená.
Jsou to tenké dílce z vinylu, které se celoplošně lepí k pevnému podkladu, nejčastěji na nivelační stěrku.
Masivní dřevěná podlaha je charakteristická tím, že každý její díl v celé své tloušťce je z jednoho kusu dřeva. Ať už ve formátu dlouhých širokých prken nebo malých úzkých parket, vždy se musí k podkladu fixovat. Nejčastěji se tak děje pomocí nalepení, méně časté je kotvení pomocí skrytých šroubů. Povrchová úprava lakováním nebo olejováním se provádí často až na místě po montáži.
Aktuálně nenabízíme
Na povrchu tohoto druhu podlahy je dřevěná dýha, tedy několik milimetrů silný plát dřeva z jednoho kusu, se vší svou krásou. Nosnou vrstvu pod dýhou je dřevěná (často břízová) překližka, a to buď v jedné vrstvě v případě dvouvrstvé podlahy, nebo nejčastěji ve dvou vrstvách u třívrstvých dřevěných podlah. Díky této konstrukci získávají vícevrstvé dřevěné podlahy v porovnání s masivním dřevem extra výhody: tvarovou stabilitu a při splnění určitých podmínek možnost použití s podlahovým vytápěním. Třívrstvé dřevěné podlahy se nejčastěji vyrábí se zámky, což umožňujě jejich pokládku plovoucím způsobem, tedy bez lepení volně na podložku. Ideální je ale podlahu k podkladu fixovat lepidlem. Vícevrstvé podlahy se prodávají již jako hotový produkt včetně povrchové úpravy olejem, lakem, nebo voskem.
Metrážové PVC je podlahová krytina, která se prodává v rolích a na podklad se fixuje přilepením. Krytina je vodě odolná. PVC podlahy se vyrábějí v široké škále kvalit. Nejlevnější bytové PVC podlahy jsou měkké, prolis do nich může udělat i noha od židle. Oproti tomu kvalitní zátěžová PVC mohou skvěle posloužit i v extrémně používaných komerčních prostorech. PVC může být heterogenní, nebo homogenní. Heterogenní se skládá z nosné vrstvy a nášlapné vrstvy, jejíž tloušťka definuje odolnost a pevnost podlahy a na kterou lze ve výrobě tisknout různé dekory (imitace dřeva, dlažby). Homogenní PVC je v celé své tloušťce tuhý a velmi odolný materiál, nášlapnou odolnou vrstvou je zde celá tloušťka krytiny. Na homogenní PVC se již netisknou žádné textury. Pásy PVC podlahy se na sebe navzájem napojují tzv. „svárem za studena“. Svár za studena se provádí buď pro kvalitní napojení krytiny mezi místnostmi, anebo pokud je místnost širší, než je šíře pásu PVC a musí se podélně vedle sebe pokládat 2 pásy.
Marmoleum (nebo také linoleum) je ekologická podlahová krytina nejčastěji prodávaná v rolích, k podkladu se celoplošně lepí. Je vhodná pro děti, alergiky, často se s ní setkáte ve zdravotnických i školských zařízeních. Je z přírodních často biologicky odbouratelných materiálů jako jsou lněný olej, pryskyřice, dřevěná mouka, vápno, juta a různé barvicí pigmenty. Marmoleum se obarvuje v celé své tloušťce, takže případný vryp není nápadný. V textuře marmolea je vidět přirozená nepravidelná struktura. Barevná provedení jsou rozličná, používají se syté výrazné barvy, ale i decentní pastelové. Pásy marmolea (linolea) se na sebe navzájem napojují horkým svařováním, kdy se do sváru přidává spojovací materiál (svařovací šňůra) v barvě svařovaného marmolea. Marmoleum nikdy neimituje dekory dřeva nebo dlažby, technologicky to není možné.
Aktuálně nenabízíme
Keramická dlažba, kachle. Podlaha z dlažby je tvrdá, odolná, bez podlahového vytápění ale pocitově studená. Při správném spárování zcela voděodolná a vodě nepropustná, proto se často dává do koupelen a na WC, do zádveří, vstupních hal a chodeb nebo do kuchyní. Dlažba se lepí cementovým lepidlem k podkladu, který musí být pevný, nejčastěji na betonovou nebo anhydritovou vrstvu.
Aktuálně nenabízíme
Metrážové koberce se prodávají v rolích. Jejich správná pokládka obnáší jejich nalepení k pevnému suchému podkladu. koberců je velká spousta druhů. Liší se výškou a hustotou vlasu, materiálem (syntetické, přírodní), materiálem spodní vrstvy, designem, atd. Kombinacemi toho všeho vznikají různé druhy koberců s různými vlastnostmi, vhodné pro různé použití.
Kombinací různých druhů materiálů vznikají hybridní podlahové krytiny, které získávají výhody ale i nevýhody od obou použitých materiálů. Příkladem může být dřevěná dýha na SPC vinylové nosné desce.
Aktuálně nenabízíme
Korkové dílce často čtvercové celoplošně lepení k pevnému podkladu. Nejsou velmi odolné proti mechanickému zatížení, nebo proti vrypům, zato jsou z přírodního materiálu, jsou zdravé a při chůzi velmi příjemné.
Aktuálně nenabízíme