Postupujte pečlivě a měřte raději třikrát, než abyste pak doma zjistili, že se vám pár centimetrů nedostává. Zkuste se řídit našimi radami:
Délku a šířku místnosti zaneste do základního nákresu, označte výklenky oken, topení a dveře. Pamatujte i na výčnělky stěn, např. u krbu. Lepší než skládat z kousků je zakoupit velký celoplošný koberec a zbytky potom využít třeba jako rohožky nebo na výrobu soklu. Pokud možno se vyvarujte spojů.
Podklad musí být suchý, pevný, čistý, bez trhlinek a rovný, nejlépe je povrch vysát. Případný nerovný povrch je nutné vyrovnat stěrkovací hmotou. Důkladně očistěte především parkety, PVC a desky z plastické hmoty a odstraňte z nich zbytky vosků. Při pokládce s fixací nebo celoplošným lepením je vhodné podklad napenetrovat vhodnou penetrací.
Celoplošný koberec je vhodné před pokládkou nechat rozložený 24 hodin, aby se přizpůsobil teplotě prostředí. Pokud šířka koberce výrazně přesahuje šířku místnosti, je vhodné jej zúžit, avšak nikdy ne na přesný rozměr. Doporučená vůle je cca 5 cm na každou stranu. Po vytemperování se ostrým nožem (nejlépe s ulamovacími čepelkami) opatrně koberec zařízne podél zdí a výklenků.
Pokládka s oboustrannou lepicí páskou je nejjednodušší, doporučuje se ale pouze do klidových prostor a jenom pro koberce, ovšem doporučujeme podlahovou krytinu vždy správně celoplošně nalepit či fixovat (zabrání se tím vzniku boulí a zvlnění podlahoviny). Zde platí: vyberte si lepidlo, které je vhodné pro rub koberce a pro očekávané zatížení. Krytinu rozmotejte a rozložte po celé místnosti. Lehce nařízněte v místech výklenků, dveří, trubek, topení apod. Poté krytinu přeložte do středu místnosti a pomocí zubové stěrky naneste lepidlo na podklad. Lepidlo nechte odvětrat podle návodu. Po odvětrání rozviňte krytinu zpět do nánosu le pidla. Případné vzduchové bubliny pečlivě vytlačte směrem od středu k okraji. Přeložte druhou polovinu krytiny opět do středu místnosti a pokračujte stejně jako při lepení první poloviny koberce. Po úplném přilepení krytinu přesně dořízněte podle stěn a všech výklenků.
U kusových koberců umístěných na hladkém podkladu hrozí riziko
klouzání koberce po podkladu. Doporučujeme proto koberec fixovat
protiskluzovou podložkou.
Při napojování podlahových krytin je třeba dbát na to, aby všechny díly
ležely (směřovaly) stejným směrem a byly ze stejné výrobní série. Nelze
tedy nastavovat šířku délkou nebo kombinovat kusy z různých šířek.
Nedodržení těchto zásad má za následek, ať už zdánlivé nebo
skutečné, ale viditelné rozdíly v barevnosti napojovaných dílů.
Při napojování koberců se vzorem, ať už plastickým nebo barevným, je
třeba počítat s tím, že u koberců střední cenové kategorie není
výrobcem zaručena rovnoběžnost vzorů.
U kusových koberců může docházet k uvolňování zbytkového vlákna
(nejedná se však o vadu).