Používejte ve všech vchodech rohožky – odstraní špínu a vlhkost z obuvi. Rohožky je nutno pravidelně čistit, aby se samy nestaly zdrojem špíny.
Nejdůležitější při péči o Váš koberec je jeho pravidelné vysávání 2–3× týdně. Je však pravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání bude koberec za určitou dobu jevit známky znečištění. A tehdy je třeba provést důkladné vyčištění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty.
Jedním z čisticích prostředků, které můžete obecně použít pro každý druh koberce, je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též použít speciální prostředky na čištění koberců, které jsou na trhu dostupné. Nikdy nepoužívejte zásaditý šampon, saponáty pro domácnost nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování čisticího prostředku z koberce. Čisticí roztok se rovnoměrně nanese na celou plochu koberce, na znečištěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čištění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a nechodit po něm, dokud není úplně suchý.
Čištění mokrou cestou se u kusových koberců nedoporučuje, neboť může dojít k poškození apretury vlákna a to má za následek vypadání vlasové části koberce.
Při této metodě se používá prášek, který je hrubý, mírně vlhký a má výraznou absorpční schopnost. Tento prášek se na koberec nasype, nechá se působit (dle návodu) a poté se vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu, s výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci, a proto se čištění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.
Tato metoda zvaná též „parní čištění” spočívá ve vstřikování roztoku vlažné vody a vhodného saponátu do kobercového vlasu. Nečistoty jsou unášeny vodou, která je téměř okamžitě odsáta výkonným systémem mokrého vysávání. Tato metoda je vhodná pro velmi znečištěné koberce a v kombinaci s čištěním mokrou cestou lze do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec. Pokud použijete čistící stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čištění profesionální firmě.
Nejprve odeberte povrch skvrny nožem nebo lžící (postupujte od kraje ke středu). Ve většině případů lze zbytek skvrny odstranit vlažnou vodou a mýdlem. Nedrhněte skvrnu silou. Po vyčištění je dobré koberec pečlivě vysušit (nejlépe fénem na vlasy). Skvrny je nutné začít odstraňovat co nejdříve po jejich vzniku. Některé skvrny (od vína, kávy, rybízu…) se špatně odstraňují, pokud nejsou ošetřeny okamžitě. Jedná-li se o skvrny neobvyklého původu (laky, lepidla, pryskyřice…), je lépe poradit se s odborníkem.